28 februára 2010

Príčina bolesti chrbtice

pricina-bolesti-chrbtice
Znie to priam neuveriteľne, že bolesti chrbta spôsobuje predovšetkým novodobý nepriateľ človeka „STRES“. 

Ten zapríčiňuje celkové napnutie svalstva v okolí chrbtice, ktoré navyše umocňuje časté sedenie. 

STRES spojený so SEDAVÝM ZAMESTNANÍM rovná sa stuhnuté svalstvo chrbta a tu je zasiate zrnko bolesti chrbta, ktoré môže narásť do obrovských rozmerov.

Mali by sme sa zamyslieť nad tým, čo robíme zle? Prečo máme tieto problémy? Čiže, ako žijeme? 

Pohybujeme sa dostatočne pravidelne, aby sme si rozhýbali stuhnuté chrbtové svaly, alebo sedíme pri počítači a spôsobujeme si ochabnutie svalstva? Tak sa nečudujme, že nás obyčajne bolia v hĺbke chrbtové svaly.


Strašne ma bolí chrbát!


Typické myslenie pre dnešnú dobu. No dobre zájdem k ortopédovi a ten my predpíše nejaké tabletky alebo injekcie. Tak sa zbavím bolesti a je mi fajn. Milí členovia klubu BOLESTI CHRBTA, ste na veľkom omyle!

Bolesť sa Vám čoskoro vráti, ak nezmeníte štýl Vášho života.. Tony liekov proti bolesti sú len dočasným riešením a neriešia príčiny bolesti chrbta. 

To nehovorím o niektorých injekciách, ktoré len umŕtvia boľavé miesto, ale neliečia ho. Dokonca uvedené lieky môžu spôsobiť srdcové, cievne a žalúdočné problémy.


Cvičenie ako riešenie pre bolesti chrbta.


Najlepším liekom na bolesti chrbta je pravidelné a dlhodobé cvičenie alebo pohyb, ktoré by vám mal odporučiť každý dobrý lekár. Teraz si poviete. To je ale rada. 

Však to ja už dávno viem. Ale komu sa chce strácať čas nejakým cvičením. No bohužiaľ toto je najlepšie východisko z chronických bolestí chrbtice.

Pravidelným strečingom a posilňovaním chrbtového svalstva (radšej denne 2 minúty ako 3-krát týždenne hodina cvičenia) dochádza postupne k úplnému odstráneniu bolesti chrbta (už po 40 dňoch cvičenia sa dostavia výrazné zlepšenia).

Teraz prichádza otázka? Aké sú najlepšie cviky na spevnenie a uvoľnenie chrbtového svalstva smerujúce k odstráneniu príčiny bolesti. 

Existuje obrovské množstvo dobrých cvičebných systémov proti bolesti chrbta, ako je pilates medical, škola chrbtice alebo napr. SMS systém. 

Všetky tieto cvičenia sú úžasné. Ale tieto cvičebné systémy si vyžadujú zo začiatku pomoc terapeuta alebo cvičiteľa.

Mňa však zaujala naozaj výborná kniha pod názvom Mechanika chrbta od špecialistu na mechaniku chrbtice a pohybového aparátu Dr. Stuarta McGilla.

Doktor Gill v nej jednoduchou formou vysvetľuje ako sa bez pomoci lekára zbaviť bolesti chrbta,

Ak chcete dať bolestiam chrbta zbohom, tak si knihu zadovážte ešte dnes. Za najlepšiu cenu ju získate na tomto linku: Mechanika chrbta. 


Cvik pre mobilizáciu prechodu krčnej chrbtice do hrudnej - video






Čo je dôležité pri výbere cvikov?


Je jedno, ktoré cviky si vyberiete. Dôležité je, aby ste sa rozhodli a uzdravili si svoj chrbát. To je možné jedine činnosťou ako je pravidelný pohyb. 

Namiesto analgetík bežte najprv k ortopédovi (alebo inému odborníkovi ako napríklad lekár z odboru fyziatrie, balneológie alebo liečebnej rehabilitácie) a ten vám po dôkladnom vyšetrení vašej chrbtice odporučí terapiu na mieru.

Rehabilitácia uvoľní vaše postihnuté miesto. Odborníci resp. špecialisti vám poradia sériu cvikov smerujúcich k odblokovaniu stiahnutých chrbtových svalov. 

Je dobre s nimi diskutovať a dopodrobna im vysvetliť vaše trápenie a pozorovať, či vám ich rady a cviky pomáhajú, alebo nie, aby sa mohol zvoliť postup liečenia na mieru.

Pozor!!! Rehabilitáciou to nekončí. Rehabilitáciou proces uzdravenia ešte len začína. Po opustení brán rehabilitačného pracoviska, by ste mali v cvikoch pokračovať 


Čo so STRESOM?


Nie je to jednoduché sa ho zbaviť! Niekedy si ani neuvedomujeme, v tom zhone, že ho máme, že nás ovládol až to naraz príde. Premietne sa do bolesti chrbta a zrazu ste v ďalšom strese, lebo musíte riešiť problém BOLESTI.

V tomto prípade si doprajte aspoň chvíľku oddychu formou minimálne polhodinovej prechádzky v prírode. Ak ste z mesta tak prechádzkou v parku.

Alebo si vypočuje vašu obľúbenú hudbu, prečítajte si obľúbenú knihu, poseďte si priateľmi v reštaurácii (ale nie veľa alkoholu), choďte na nákupy (urobte si radôstku a kúpte si niečo pre seba, čo vás poteší) jednoducho zmeňte svoju rutinu.

Pre efektívnu podporu vášho organizmu a zvýšenie energie a vitality do života vám pomôže aj bohatá pestrá strava, ktorá obsahuje rôzne látky a vitamíny s blahodárnymi účinkami pre váš organizmus.

Dnešná strava nemusí obsahovať dostatočné množstvo potrebných látok. Preto ju môžete dopĺňať výživovými doplnkami, ktoré podporia vašu fyzičku aj psychiku. 

Výživové doplnky sú ideálnou voľbou práve vtedy, ak prežívate zlé obdobie, je to na vás veľa, ste pod tlakom či už doma alebo v rodine alebo riešite iné náročné situácie.

Alebo môžete navštíviť aj psychoterapeuta, mentálneho terapeuta alebo psychológa. To už dnes nie je hanba skôr potreba.


20 februára 2010

Zloženie chrbtice

Chrbtica sa skladá z 35 stavcov. Tie sú navzájom pospájané kĺbmi, väzmi a svalmi. Stavce udržujú stabilitu celého tela za pomoci kĺbov, väzov a svalov a zároveň sú vzájomne dostatočne pohyblivé.


Takto umožňujú realizovať požadovaný pohyb. Medzi stavcami sa nachádzajú tzv. medzistavcové platničky a v ich strede je rôsolovité jadro obalené dostatočne pevnými a elastickými väzovými prstencami.


Z oblúkov jednotlivých stavcov je vytvorený miechový kanál. V ňom je umiestnená miecha, ktorá je centrom jednoduchých pohybových činností.


Do nej prichádzajú a z nej vychádzajú informácie cez korene, ktoré smerujú k jednotlivým svalom, vnútorným orgánom, koži a ostatným štruktúram. Miecha je napojená cez rôzne dráhy na mozog, smerom do centra a nervami smerom k výkonným orgánom a receptorom.


Chrbtica má 24 pohybových stavcov, ktorých jednotlivé malé medzistavcové pohyby vytvárajú veľký pohybový rozsah chrbtice ako celku. Chrbtica je viackrát zakrivená, čoho výsledkom je lepšia stabilita tela. Neprirodzene väčšie zakrivenia môžu spôsobovať zdravotné problémy.


Bolesťchrbtice, je obranným mechanizmom organizmu. Tá môže vychádzať z ktorejkoľvek štruktúry anatomickej stavby chrbtice. Túto bolesť spôsobujú rôzne faktory:

  • poškodenie a presilenie väzív a svalov, 
  • poškodenie kĺbnych plôšok
  • kŕčové stiahnutie svalov - vzniká ako ochranná reakcia pri znehybnení chrbtice po poranení, presilení alebo otrase (svaly okolo postihnutého miesta stuhnú a bránia pohybu), 
  • vysunutie medzistavcovej platničky - bolesť vzniká vysunutím rôsolovitého stredu platničky, ktorý stláča nerv, alebo dráždi priľahlé tkanivá (medzistavcové platničky vekom vysychajú, strácajú pružnosť a stávajú sa zraniteľnejšími), 
  • osteoartróza - spôsobuje bolesti chrbta u ľudí starších ako 50 rokov, 
  • osteoporoza - oslabuje stavce, takže sa ľahšie lámu a drvia, 
  • zúženie miechového kanála, ktoré môže stláčať miechu a z znej vychádzajúce nervové vlákna.

13 februára 2010

Problémy s chrbticou

Aká dlhá je chrbtica, tak také dlhé sú aj problémy s ňou. Či je to jej krčná časť, či je to časť medzi lopatkami a obličkami, či sú to kríže, vysunuté platničky - ich jediným problémom je bolesť. 

Keď sa pozerám na internet, vidím veľa otázok typu: "Pomôže mi niekto ako sa zbaviť bolesti krčnej chrbtice?" Poradí mi niekto nejaký liek na odstránenie bolesti? Poradí mi niekto dobrého ortopéda? Poradí mi niekto dobré cviky na bolesti krížov?


Tak tento neucelený chaos plánujem zhrnúť do tohto blogu. Mojím cieľom je nasmerovať vás milí čitatelia tým smerom, ktorý by vám mohol napomôcť riešiť vaše problémy.

Avšak pozor na nič neexistuje všeliek. A keď sa chce niekto uzdraviť, musí to robiť poriadne. Lepšie ako svoju prácu. Ak sa v tomto smere niečo zanedbá, tak už nie je pomoci.

Je veľmi dôležité v prípade bolestí navštíviť dobrého špecialistu na pohybový aparát. Ale naozaj dobrého, ktorý vás detailne vyšetrí a bude pátrať po príčine bolesti. Dobrý lekár je ten, ktorý uzdravuje a nie len lieči.

Prajem vám úspešné uzdravovanie a odstraňovanie bolesti chrbta. Ak sa chcete zbaviť dlhodobých bolestí chrbta, tak si prečítajte rady a tipy v článkoch tohto blogu i na stránke facebooku.



12 februára 2010

Úvodné slovo - problémy s chrbticou

V dnešnej uponáhľanej dobe, kde stres víťazí nad pokojom, nás ľudí viac a viac trápia rôzne choroby. Ja nie som výnimkou. 

Aj ja mám ten problém. Keďže som v relatívne mladom veku, ešte to tak strašne neprežívam. Ale, čo keď budem starší? Ako to zvládnem? Nebude to horšie?


Tento blog by mal predovšetkým napomôcť Vám milí čitatelia, ktorých trápia neduhy, ako bolesti chrbtice, kĺbov a svalov tak ako mňa. Spolu môžeme absolvovať resp. vyskúšať postupy ako zabrániť týmto problémom, alebo ako ich odstrániť, keď nás navštívia.

Chrbtica je veľmi dôležitá časť našej "kostry" a všetky možné bolesti, pichania a točenia hlavy môžu vychádzať práve z tejto citlivej časti nášho tela.

Ja sám to denne prežívam a hľadám rady, postupy a v krajnej možnosti i rady odborníkov, ako predchádzať týmto chrbticovým neduhom resp. ako ich odstrániť. 

Ak Vás bolí hlava tak to môže byť chrbtica, ak Vás bolí pri srdci aj to môže byť chrbtica, ak Vás bolí pod lopatkou aj to môže byť chrbtica, ak Vás bolí všade inde aj to môže byť chrbtica.

Dnes je jedno či sedíte pri počítači a sťažujete sa na bolesti chrbta, či pracujete manuálne, kde sa sťažujete tiež na bolesti chrbta, športujete, kde je to detto alebo ležíte na gauči, kde z ležania sa Vám vykrúti chrbtica.... Všetci máme rovnaké problémy a "NIKDY NEKONČIACE SA BOLESTI", ktoré sa nám pletú aj do našich snov.